Paleokeittiön ulkoasua uudistetaan parhaillaan.
Sisällöt ovat käytettävissä, mutta näkymissä voi esiintyä tilapäisiä poikkeamia. Kiitos kärsivällisyydestä!


Liity nyt 3,90 €/kk – säilytät saman hinnan myös uudistuksen jälkeen!
Uusille tilaajille hinta nousee 5,90 euroon/kk. Ennen korotusta liittyneiden hinta säilyy 3,90 eurossa/kk niin kauan kuin tilaus on voimassa. Tutustu ja tilaa →

Aurinkopommi

Kaapissa makasi pari nahjuuntunutta appelsiinia ja saman kohtalon piakkoin kokeva luomuporkkana. Aivan loistavat ainekset aurinkopommin rakentamiseen! Kun mukaan lisätään vielä muutama räjähdysherkkä ainesosa tunnelmaa tiivistämään, niin aurinkopommi on lähes voittamaton.

Aurinkopommi

Kahteen aurinkopommiin tarvitset…

  • 2 appelsiinia (kovan kohtalon kokeneet käyvät aivan loistavasti)
  • 1 makean luomuporkkanan
  • 1/2 ruby red eli verinen greippi
  • pala tuoretta inkivääriä (ihan must ihan mihin vaan!)
  • hippunen Himalajan suolaa
  • vettä oman maun mukaan

Valmistus

Ja blenderiin! Itse kuorin ja pilkoin ensin porkkanan ja inkiväärin, jotka heitin pommin alkuaineiksi kera tilkkasen vettä. Homma tasaiseksi, kuoritut appelsiinit ja verigreipin puolikas perään. Mausteeksi hiukan suolaa ja kaikki sekaisin. That`s it! Et voi epäonnistua. Kukaan ei voi. Tämä resepti on pomminvarma.

Kommentoi

Vastaa