Pariin otteeseen olen syksyn mittaan ilhaduttanut illallisiani kukkakaalimuusilla. Tai virallisemmin pyreellä. Kerran tuoreista kukkakaaleista valmistettuna ja toisella pakasteista, koska kaupan kukkakaalitarjonta oli tuolloin kerrassaan surkea, kun olin päättänyt tätä helppoa herkkua valmistaa. Perusohjetta on helppo varioida erilaisin kasviksin. Pakasteversio syntyikin puhtaan kukkakaalipussin (450 g) ja kukkakaali-parsakaali-porkkana -pussin (450 g) sekoituksena. Erityisesti parsakaali sopii hyvin kukkiksen kaveriksi.
Kukkakaalipyree
(3-4 annosta)
Ainekset
- kukkakaalia ~ 900 g tuoreena tai pakasteena
- 1 sipuli
- kookoskermaa
- mausteeksi tuoretta persiljasilppua ja suolaa
- (meijerivoita)
Valmistus
- Keitä kukkakaali ja sipuli pehmeiksi. Siis ihan pehmeiksi.
- Kaada suolalla maustettu keitinvesi pois ja soseuta alustavasti sauvasekoittimella. Lisää halutessa nokare (tai kimpale ;)) voita ja luraus kookoskermaa.
- Soseuta tasaiseksi.
- Mausta suolalla ja persiljalla.
- Sekoita käsin. Kauhalla tai lusikalla.
Kyytipojaksi sopivat kivasti super-upeet nopeet jauhelihapihvit kera valkosipulihapankaalin ja tomaatin.

Super-nopeet jauhelihapihvit syntyvät kädenkäänteessä. Paitsi nopeasti, niin myös yksinkertaisesti. Vielä nopeammin pääset, jos jätät sipulit kuullottamatta. Mä en pidä rouskuvista sipulinpalasista mun jauhelihapihveissä, joten tavallisesti kuullotan ne kookosöljyssä ennen taikinaan lisäämistä.
Simppelit jauhelihapihvit
6 keskikokoista pihviä, 3 annosta
Ainekset
- reilu 400 g jauhelihaa (luomu)
- 1 pienehkö punasipuli
- 1 kananmuna (luomu)
- mausteeksi persiljasilppua, suolaa ja rouhittua mustapippuria
Valmistus
- Kuullota tarvittaessa sipuli kookosöljyssä.
- Valmista jauhelihataikina sekoittamalla kaikki ainekset keskenään.
- Pyöritä sopivan kokoisiksi palloiksi ja litistä pallot pihveiksi.
- Paista pannulla molemmin puolin kypsäksi.
Katso tarvittaessa myös niiden mehevämpien jauhelihapihvien ohje.
Siinähän sitä taas oli. Puolen viikon pöperöt =)


Vastaa