Tällainen kiva, pieni ja pikainen brownie -resepti löytyi joskus jostain amerikkalaisesta (paleo?)blogista. Enkä nyt kuollaksenikaan muista mistä, koska löydön ja toteutuksen väliin jäi jonnin verran aikaa. Ei ihan vuosia, eikä välttämättä kuukausiakaan, mutta viikkoja kyllä. Enemmän kuin neljä. Saamattomuutta.
Mutta onneksi koitti sekin päivä, jolloin kaivoin lusikoitavan brownie -reseptin naftaliinista ja ryhdyin tuumasta toimeen! En tiedä maistuuko tämä juuri brownielle, mutta hyvältä maistuu. Melko täydellinen syysillan aamupala, välipala tai jälkkäri. Choco lovers! Tämä on must try!
LUSIKOITAVA BROWNIE
- ~3 dl mantelimaitoa
- 1 rkl chia -siemeniä
- pieni kourallinen saksanpähkinöitä
- ~1 rkl kaakaonibsejä
- ~1 rkl raakakaakaojauhetta
- 1/4 avokado
- hieman himalajansuolaa
- 1/2 tl vaniljajauhetta
- hieman kanelia (ehkä 1/4 tl..)
- makeutukseen kookos-/palmusokeria tai vaahterasiiappia (b-grade)
Sekoita chia -siemenet mantelimaitoon ja anna geeliytyä yön yli jääkaapissa tai noin puolisen tuntia huoneenlämmössä. Sitten kaikki ainekset tehosekoittimeen. Tarvittaessa voi lisätä vähän nestettä. Joko lisää mantelimaitoa tai vettä.
Koristeitakin saa käyttää. Ne antavat behmeälle brownie -unelmalle siivet! No ei sentään siipiä, mutta lisää lusikoitavaa ja mukavasti crunchya.
Näyttää tosi herkulliselta!
Kiitos, Merikukka! Itse asiassa näyttää poikkeuksellisen herkulliselta. Harvemmin näyttää omiin tarpeisiin ihan tältä, mutta maistuu kuitenkin aina yhtä hyvältä ;)
Kiitos reseptistä! Muuntelin hieman tuota, käytin avokadon sijaan puolikkaan luomubanskun, makeutukseen kotimaista luomuhunajaa 1tl ja kanelin sijaan käytin kardemummaa, tuli tosi hyvää! Tää menee vakiresepteihin että viuhvauh :)
Hienoa, jos tästä löytyi inspiraatiota! =)
Kiitos ohjeesta
mistähän tommoisia chia-siemeniä saa? Ja kiitos saisko semmoisia ohjeita mihin ainekset löytyy ihan tavallisesta kaupasta. Tai ainakin mistä yleensä aineksia saa, pitääkö tilata jne..
Chia -siemeniä löytyy luontaistuotekaupoista, mutta myös joistakin kattavamman valikoiman marketeista. Ainakin K-ryhmän marketeissa olen nähnyt CocoVin chia -siemeniä. Myös nuo kaikki muut ainesosat löytyvät hyvällä lykyllä lähimarketista CocoVi -tuotemerkin alta.
Raakakaakaon voi hyvin korvata tarvittaessa tummalla kaakaojauheella. Kaakaonibsit eli -rouhe ei ole välttämätön. Laittaa vaan hieman enemmän kaakaojauhetta. Samaa tavaraa, eri muodossa =). Mantelimaito kannattaa tehdä itse.
Myös makeutuksessa voi käyttää vaikka ruokosokeria tai ihan tavallista vaahterasiirappia. Hunajakin varmasti toimii, jos kaipaa jotain terveellisempää vaihtoehtoa.
Mutta lupaan, että seuraava suklaapirtelöohje tulee olemaan yksinkertaisempi! Tosin raakakaakaota löytyy siitäkin ;)
Tiedätkö, saako Suomesta b-luokan (grade) vaahterasiirappia jostain?
En ole ainakaan vielä löytänyt vaan tilannut suosiolla iHerbistä.
Vinkatkaas paremmin tietävät! Kiitos =)
Onpas herkun näköistä! Mistä olet ostanut vaniljajauheen? Yritin viikonloppuna etsiä parista marketista, edes Stockan herkussa ei ollut – tai sitten etsin väärästä paikasta (vaniljatankojen ja -sokerin vierestä…).
Moi Anna!
Vanilja on itse asiassa vähän hakusessa. Nyt olen käyttänyt joko palkoja tai Ürtekramin vaniljajauhetta. On vaan ihan hirmu hintavaa, jos vähänkin enemmän käyttää. K-ryhmän kaupoista olen tuota löytänyt. Sieltä leivontatilpehöörien ja kakkukoristeiden seasta.
Onko jollain antaa vinkkiä edullisesta aitovaniljajauheesta? Nyt pistin iHerbistä tulemaan kokeeksi vaniljauutetta. Sitä odotellessa =)
Ostin Ruohonjuuresta Rapunzelin Bourbon Vanille-nimistä luomujauhetta. Maksoi muistaakseni jitain 5-6 euron välissä 15g.
Hyvä, että löytyi, Anna! Vaikka kyllähän tuo aika tyyristä on, jos vähänkin enemmän käyttää. Aika samoissa kilohinnoissa taitaa pyöriä kuin Urtekramin vastaava.