Paleokeittiön ulkoasua uudistetaan parhaillaan.
Sisällöt ovat käytettävissä, mutta näkymissä voi esiintyä tilapäisiä poikkeamia. Kiitos kärsivällisyydestä!


Liity nyt 3,90 €/kk – säilytät saman hinnan myös uudistuksen jälkeen!
Uusille tilaajille hinta nousee 5,90 euroon/kk. Ennen korotusta liittyneiden hinta säilyy 3,90 eurossa/kk niin kauan kuin tilaus on voimassa. Tutustu ja tilaa →

Suklainen appelsiini

Kotitekoinen appelsiini-kaakaopirtelö lasissa.

Pikapikapostaus! Juttuja olisi jaettavaksi enemmänkin, mutta elämä pitää kiireisenä. Hyvä niin. Ja huono.

Vanha kuva ei tehnyt oikeutta herkulliselle appelsiini-kaakaopirtelölle. Olisihan siihen voinut lasin kylkeen tökätä kauniin oranssisen appelsiiniviipaleen ja ripotella päälle kaakaonibsejä kuvaa koristamaan, mutta tämä on tosikeittiötä. En ehdi miettimään esteettisiä asioita kuin jälkikäteen. Silloin on armotta liian myöhäistä. Makunautinto menee näkönautinnon edelle. Ja nälkä on perustarve. Kauneus katsojan silmissä. Kaunista on se, mikä maistuu hyvältä. Ja ravitsee. Kehoa ja mieltä =)

Lupauduin valmistamaan lauantain herkkuaamiaiselle appelsiinimehua my style. Kaakaon sekaantuminen appelsiiniin oli vahinko. Intuitio kuljetti tällä kertaa tähän suuntaan. Tavoitteena oli valmistaa inkiväärillä terästetty appelsiinipirtelö. Suklaa eksyi mukaan vahingossa. Ja inkivääri sabotoi lopputulosta. Jos kokeilette, niin jättäkää tämä terveyspommi seuraavaan kertaan.

Appelsiini-kaakaopirtelö

2-3 annosta

Ainekset

  • 3 kuorittua appelsiinia
  • vajaa ruokalusikallinen raakakaakaojauhetta
  • vajaa ruokalusikallinen raakakaakaorouhetta
  • (pieni pala tuoretta inkivääriä – mukana alkuperäisessä kokeilussa, mutta suosittelen jättämään pois)
  • vettä tarvittaessa

Valmistus

  1. Laita kuoritut appelsiinit tehosekoittimeen ja soseuta tasaiseksi.
  2. Lisää kaakaojauhe ja raakakaakaorouhe. Surauta vielä muutaman kerran niin, että rouhetta jää hieman hampaankoloon.
  3. Lisää tarvittaessa vettä makua ja koostumusta tasapainottamaan.

Appelsiinit olivat tällä kertaa omaan makuun liian makeita. Vesi hoiti laimennuksen.

Ah, mikä jälkkäri muun mätön jatkeeksi! Muista herkkulauantain nautinnoista(?) lisää myöhemmin ;) Tästä päivästä oli paleo kaukana! Mutta olin sen ansainnut. Kaiketi ansaitsin myös ei niin mukavat jälkiseuraamukset. Never again! Ehkä seuraavana herkkulauantaina ;)

Kommentoi

Vastaa