Hirmu pitkään on keittiön tehtävälistalla roikkunut kukkakaaliriisi. Ei roiku enää. Tai tavallaan joo, koska kukkakaaliriisi taipui melko mukavaan risottoon. Ihan loistava täyspaleoliittinen lisuke! Ainakin kalkkunan tissilihan kaveriksi.
Ajattelin, että pala kakkua ja suitsait sukkelaan. Mut ei, ei se mennyt niiiiin… Kiljuu joku. Kaalin kukinnot oli tarkoitus paiskata tehosekoittimeen ja riisiksi, mutt Wilfa oli eri mieltä. Työläin vaihe ei ollut paistaminen vaan pilkkominen. Raastin esiin ja rystyset ruvelle. Mutta kannatti! Kun tässä taas neljättä päivää jo kukkakaalirisottoa kalkkunan kanssa pupelletaan.
EKSOOTTINEN KUKKAKAALIRISOTTO (3-4 annosta)
- 1 isohko kukkakaali
- puolikas isohkosta sipulista
- 1-2 valkosipulinkynttä (käytin kaksi ja melko valkosipulista tuli!)
- pala tuoretta inkivääriä
- himalajansuolaa
- chilijauhetta
- puolikkaan limetin mehu (olisi saanut olla enemmänkin happoa…)
- luraus kookosmaitoa
- tuoretta persiljaa
- paistamiseen kookosöljyä
Raasta kukkakaalin kukinnot ja palanen inkivääriä raastinraudalla tai jollain sopivammalla käytettävissä olevalla välineellä. Tee myös sipulista silppua.
Kuullota sipulisilppu kookosöljyssä. Lisää joukkoon pilkotut tai puristetut valkosipulinkynnet. Jatka paistamista minuutti, ehkä kaksi. Älä polta.
Lisää pannulle riisiytetty kukkakaali ja inkivääri. Paista muutamia minuutteja ja lurauta joukkoon sopivasti kookosmaitoa. Mausta suolalla, chilillä, limetillä ja persiljasilpulla. Valmis!
Erityisen maukasta kukkakaalirisotto on seuraavana päivänä pannulla aavistuksen ruskean rapeaksi lämmitettynä. Sopii myös mainiosti lihattoman lokakuun aktivisteille. Joka ei taas millään muotoa sovi mulle.
Päivitysilmoitus: Keittiön puolella | Elämän uusi suunta