Palsternakkatikut

Palsternakkaranskalaiset | paleokeittio.fi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bataattitikkujen yhteydessä uhosin tikuttavani seuraavaksi palsternakan. Sen tein. Ei niistä ihan ranskalaisia tullut, mutta kelpaavat hyvin syötäväksi. Palsternakassa lienee liian vähän tärkkelystä, jotta niihin saisi parempaa ranskalaisten tuntua. Menevät lähinnä uunijuureksista. Tai sitten mä vaan mokasin =D

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Valmistustapa on sama kuin bataattitikuilla. Tosin valmistuivat huomattavasti odotettua aiemmin ja onnistuivat myös polttamaan itsensä peltipuolelta (pelti uunin keskitasolla). Syy saattoi olla myös uunin lämpötilassa, sillä erehdyksissäni tuuppasin nupin 225 asteen sijaan 250 asteeseen. Ja ihmettelin jo vartin jälkeen savua tupruttavia tikkuja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ristin myös bataattiranskalaiset bataattitikuiksi. Syystä, että noin periaatteessa olen paleoimista vastaan. Ei luolamieskään syönyt ranskalaisia. Luolamies söi tikkuja.

Mäkin söin tikkuja, palsternakkatikkuja. Ja kalkkunanrintafilettä kera jo tutun luomumajoneesisilmän ja tuoreen, silputun persiljan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments

Vastaa

More posts

  • ☕️ Syksyn lohdulliset kahvihetket – nautinto vai näännyttäjä?

    ☕️ Syksyn lohdulliset kahvihetket – nautinto vai näännyttäjä?

  • Juhannuksen & koko kesän terveemmät tarjottavat – kesäperunoista hodariin

    Juhannuksen & koko kesän terveemmät tarjottavat – kesäperunoista hodariin

  • Varhaiskaali-jauhelihapaistos fenkolilla – Simppeli kausiherkku

    Varhaiskaali-jauhelihapaistos fenkolilla – Simppeli kausiherkku

Discover more from PALEOKEITTIÖ

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading