Viimeistä TehoPaleo -reseptiä viedään! Säästin luonnollisesti parhaat palat viimeiseksi, nimittäin nämä gluteenittomat, maidottomat ja makeuttamattomat, täyspaleoliittiset Bounty -palat!

Aijai, aika nannaa! Koska nämä ovat vähän kuin konvehteja, ja kukapa ei konvehdeistä tykkäis?!
Alkavat myös olla tähän aikaan vuodesta ajankohtaisia, joten mikäs sen parempi juttu kuin vaihtaa perinteiset ”sokeripalat” terveellisempiin Bounty -paloihin. Valmista vaikka joululahjaksi!

Minä pyöräytin Bounty -palat iskälle paleobrownieden (reseptipäivitys tulossa!) kylkeen isänpäivänameiksi. Tein ja vein kookoksiset konvehdit isukille siitäkin huolimatta, että kookos ei oikein nappaa ja saan kookosta sisältävistä herkuista useimmiten vähemmän mieltä ylentävää palautetta, hah hah!
Mutta kas vaan, riski kannatti! Bounty -palat olivat isänKIN mielestä parasta tervettä herkkua miesmuistiin. Veikkaan, että asiaa auttoi kookokselta ja tummasuklaalta huomioin varastanut makeus. Kokonaisuus on kieltämättä aika kielenvievää… ;)

Hiukan oikaisin ja käytin kuorruttamiseen raakasuklaan sijaan valmista tummasuklaata. Muistaakseni 85- tai 86-prosenttista, ja suosittelenkin valitsemaan vähän tummempaa suklaatia tai valmistamaan raakasuklaan hieman stydimpänä, jotta ei mene liian äiteläksi.
Jokaisella raakasuklaan valmistusta enemmän harrastaneella on varmasti oma luottoreseptinsä, mutta suosittelen testaamaan tätä äitienpäivämansikoihin ja raakariisisuklaaseen käyttämääni ohjetta. Koska tämä suklaa napsahtaa haukatessa kivasti, eikä sula huoneenlämmössäkään.

Etkö näe reseptiä? Tämä resepti on osa Paleokeittiön Parhaat -kokoelmaa.
Saat pääsyn yli 100 suosituimpaan reseptiin tilaamalla katseluoikeuden – vain 3,90 €/kk tai 29 €/vuosi.
Tilaa ja saat käyttöösi kaikki Paleokeittiön reseptit!
Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa – ei sitoutumista.
Huom! Sivustolla on edelleen myös ilmaisia reseptejä. Uusia reseptejä lisätään Paleokeittiön Parhaisiin säännöllisesti.
Oletko jo tilaaja etkä näe reseptiä? Kirjaudu sisään klikkaamalla ”Already a paid subscriber?” -linkkiä alla.
Subscribe to continue reading
Become a paid subscriber to get access to the rest of this post and other exclusive content.
